Serdecznie zapraszamy Kibiców! Wstęp wolny!

Czym jest Ashley Whippet Invitational?

Każda historia ma swoje ikony, swoich bohaterów, którzy zapisali się w niej złotymi zgłoskami. Nie inaczej jest w przypadku dogfrisbee.

Ashley Whippet & Alex Stein

W pewien ciepły sierpniowy wieczór 1974 roku, w trakcie meczu, na stadionie Dodgersów w Los Angeles, był pewien student ze swoim psem, którzy dali początek dogfrisbee. Był to Alex Stein ze swoim whippetem o imieniu Ashley.

W trakcie krótkiej przerwy przeskoczyli oni ogrodzenie oddzielające publiczność od zawodników i wbiegli na środek boiska. Alex zaczął rzucać dysk, a Ashley gonił go z „prędkością światła”, łapiąc po pokonaniu nawet 80. metrów i wykonując przy tym różne ewolucje. Ten kilkuminutowy występ spotkał się z ogromnym uznaniem widzów na stadionie i został nagrodzony brawami. Co więcej, występ transmitowany był przez telewizję NBC w całym kraju. Alex i Ashley byli wielokrotnie opisywani w gazetach, zapraszani do telewizji i na różnorodne imprezy promując w ten sposób nowy rodzaj psiej aktywności. Był to początek nowego rozdziału w historii latających dysków, którymi do tej pory bawili się tylko ludzie.

Rok później, w 1975, Alex i jego dwaj przyjaciele: Irv Lander (miłośnik i promotor ludzkiego frisbee) i Eldon McIntire (miłośnik latających dysków i właściciel psa o imieniu Hyper Hank, również miłośnik dysków), zorganizowali po raz pierwszy zawody Mistrzostw Świata psiego frisbee, które na początku lat osiemdziesiątych oficjalnie otrzymały nazwę Ashley Whippet Invitational. Nazwa, jak się nie trudno domyśleć, wzięła się od imienia psa Alexa. Mistrzostwa odbywały się na stadionie Rose Bowl w Pasadenie (Kalifornia). Z czasem przekształciły się one w serię zawodów kwalifikacyjnych, które gromadziły entuzjastów tego nowego sportu w całych Stanach Zjednoczonych. Punktem kulminacyjnym były zawody finałowe. Od tego momentu, zawody odbywały się cyklicznie co roku. Zdobywcą pierwszych trzech mistrzostw był sam Alex i Ashley. Na przestrzeni lat mistrzostwa zmieniały swoją formułę, ale niezmiennie gromadziły śmietankę świata dogfrisbee.

Do połowy lat dziewięćdziesiątych Ashley Whippet Invitational były jedynmi mistrzostwami dogfrisbee tej rangi.

Ashley Whippet & Alex Stein

W 1989 roku po raz pierwszy przyznane zostało trofeum, puchar The Irv Lander Cup (później nazywany Lander Cup). Puchar został stworzony, aby upamiętnić corocznych Mistrzów Świata AWI oraz ówczesnego dyrektora serii zawodów, którym był Irv Lander. Na drewnianym cokole srebrnego pucharu, co roku przybywa nowa tabliczka z nazwą drużyny, która zdobyła mistrzostwo Ashley Whippet Invitational. Od tego momentu imię zwycięzcy znajduje się wśród takich mistrzów i sław jak sam Alex Stein, Peter Bloeme, Jeff Perry, Gary Suzuki, czy Melissa Heeter.

Dziś kwalifikacje do mistrzostw Ashley Whippet Invitational gromadzą miłośników dogfrisbee na trzech kontynentach, w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Drużyny konkurują aby móc wziąć udział w finałach i przejść do historii jako Mistrzowie Świata Ashley Whippet Invitational.

Zdjęcia - www.ashleywhippet.com